valósíthatjuk meg?
A szervezet egészséges állapota sokak - téves felfogása - szerint azt jelenti, hogy nem vagyunk betegek.
A valóság viszont az, hogy a szervezetünk még nem beteg, és az optimálisan muködo állapotai közötti különbséget akár "zongorázni is lehetne", annyira eltéroen más élettani jelenségekrol van szó.
A jó egészség megorzése nem csak a "rossz ételfajták" elkerülésével biztosítható. Állandó és tudatos erofeszítéssel érhetjük csak el azt, hogy kiválasszuk magunknak azokat a táplálékainkat, amelyek elfogyasztásával biztosíthatjuk a jó eronlétünket, és a megfelelo közérzetünket.
Tizenkét évvel ezelott legfeljebb 5000 önmagában is fogyasztható élelmiszert kínáltak a hazai üzletekben , ma viszont már több mint 50 ezerbol is választhatunk. Ez azt jelenti, hogy ha 100 évig élünk, akár mindennap más étel kerülhet az asztalunkra, és még így sem érnénk a kínálat végére.
A mindennapi betevore vonatkozó "társadalmi tudás" viszont nem tart lépést az élelmiszeripar fejlodésével, az étkezés - vagy inkább az ételek - egészségi kockázatai miatt mindinkább aggódhatunk.
Mit együnk, hogy ne kelljen félnünk? - ez a kérdés, ami egyre gyakrabban foglalkoztatja napjainkban az embereket.
Mivel a hetvenes években még a rendelkezésre álló fehérjemennyiség megsokszorozása volt a táplálkozástudomány központi feladata (mindenki fogyasszon minél több fehérjét, attól leszünk erosek és egészségesek - "fehérjedús baromfihús" -, ez volt a jelszó), joggal nevezhetjük ezt az idoszakot a fehérje évtizedének. A 2000-es évek elejére viszont egyértelmuen kulcsszereplokké váltak a mikrotápanyagok.