2008. augusztus 4., hétfő
Fogyókúrával kapcsolatos TÉVHITEK
2. számú hiedelem : Elég a zsiradékokat elhagyni a fogyáshoz.
3. számú hiedelem: A bevitt kalóriák csökkentése a szervezetet éhezés-módra állítja át és lelassítja a fogyást.
4. számú hiedelem: A nagy fehérjetartalmú étrendek ketózist okoznak, ami csökkenti az éhségérzetet.
5. számú hiedelem: A testmozgás önmagában elég a fogyáshoz
6. számú hiedelem: A szokásos étrend megadja a szervezet számára szükséges összes vitamint és ásványi anyagot.
7. számú hiedelem: A banán és a sárgarépa kerülendő, mert hizlal.
8. számú hiedelem: A mogyoróvaj jó fehérjeforrás.
9. számú hiedelem: A disznóhús is fehér hús.
10. számú hiedelem: A margarin és növényi olajok fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet.
11. számú hiedelem: A garnélarák emeli a koleszterinszintet.
12. számú hiedelem: A fagyasztott gyümölcsök és zöldségek nem olyan jók, mint a frissek.
1. számú hiedelem: Az ételadagok csökkentése a legjobb módja a súlyvesztésnek.
Nem feltétlenül. Ha úgy próbál meg lefogyni, hogy a szokásos ételeiből kevesebbet eszik, nagy a valószínűsége, hogy azt a súlyt visszahízza. A maradandó eredményekhez az ételek típusát is meg kell változtatni, nem csak a mennyiségét.
2. számú hiedelem : Elég a zsiradékokat elhagyni a fogyáshoz.
Ez a megközelítése a fogyókúrának, amely a 80-as években igen népszerű volt, egyszerűen nem működik. Csak az, hogy zsírszegény vagy zsírmentes címkével látnak el egy élelmiszert, még nem jelenti azt, hogy ne lehetne magas a kalóriatartalma a cukroktól és szénhidrátoktól. A hatékony fogyást a meggondolt zsírfogyasztás mellett a teljes kalória-bevitelre való odafigyelés eredményezi.
3. számú hiedelem: A bevitt kalóriák csökkentése a szervezetet éhezés-módra állítja át és lelassítja a fogyást.
Ez így nem igaz. Az anyagcsere az összes elégetett energiamennyiség (kalória) maximum 15%-áig tud alkalmazkodni. Mindazonáltal, a túl kevés kalória elfogyasztása az értékes tiszta izomtömeg vesztéséhez vezethet, ami végülis lelassítja az anyagcserét. Lehetőleg tartsuk magunkat a testünk számára megfelelő mennyiségű kalória beviteléhez a ShapeWorksRT programmal.
4. számú hiedelem: A nagy fehérjetartalmú étrendek ketózist okoznak, ami csökkenti az éhségérzetet.
Ketózis akkor következik be, amikor a szénhidrátok helyett a szervezet zsírt használ fel energiaforrásul egy magas protein tartalmú étrend során. Ketontestek képződnek, amitől a lehelet nehéz erjedt (aceton) szagú lesz. A ketontestek nem csökkentik az étvágyat, de a testalkata szerint a szervezete számára elegendő fehérje elfogyasztása csökkenti az éhségérzetet és elősegíti a fogyást.
5. számú hiedelem: A testmozgás önmagában elég a fogyáshoz
Miközben a testmozgás nagyon fontos része az egészséges testsúlycsökkentő programnak, önmagában nem a legjobb módja a súlyvesztésnek. Az alkalmankénti akár egy órányi testedzés is sajnálatosan kevés kalóriát éget el. A testedzés kombinálása a kalóriatartalom csökkentésével és egy egészséges táplálkozási programmal a leghatékonyabb módja a súlyvesztésnek és az elért testsúly megtartásának.
6. számú hiedelem: A szokásos étrend megadja a szervezet számára szükséges összes vitamint és ásványi anyagot.
Nem feltétlenül. A kutatások azt mutatják, hogy az optimális egészség érdekében a legtöbb embernek használ, ha az étrendjét naponta kiegészíti egy multivitamin/ásványi anyag készítménnyel, mint amilyen a Herbalife Formula 2 multivitamin készítménye.
7. számú hiedelem: A banán és a sárgarépa kerülendő, mert hizlal.
Sok alacsony szénhidrát fogyasztást előíró étrend kizárja a sárgarépát és a banánt a magas glikémiás indexük és relatíve magas energiatartalmuk miatt. Mégis - mértékkel fogyasztva, vagyis - egy-két répa ill. egy banán naponta egészséges része lehet a ShapeWorks alapú étrendnek.
8. számú hiedelem: A mogyoróvaj jó fehérjeforrás.
Ez nem igaz. A mogyoró nem jó minőségű proteinforrás, ráadásul az energiatartalmának 80%-a zsírból származik, nem pedig proteinből. Mégis, általában az olajos magvak, mint pl. különösen a mandula és a dió, egészséges forrása lehet az egyszeresen telített zsírsavaknak és kiegészítheti a ShapeWorksRT étrendet. Lehetőleg ennek mennyisége ne legyen több napi pár dkg-nál, azaz kb. 8 darabnál.
9. számú hiedelem: A disznóhús is fehér hús.
Ezt a tévhitet a sertésfeldolgozó ipar terjesztette el, azért, hogy a szárnyasokkal szemben növeljék a disznóhús népszerűségét. Egyes disznóhús részek lehetnek hasonlóan zsírszegények, mint a csirke vagy a pulyka, mégis a nagy része a disznóhúsnak (beleértve a belőle készült kolbászféléket, szalonnát is) sokkal több kalóriát tartalmaz.
10. számú hiedelem: A margarin és növényi olajok fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet.
Ez egyszerűen nem igaz. Továbbá, az étrend kiegészítése bármilyen plusz zsiradékkal, függetlenül attól, hogy telített vagy többszörösen telítetlen, extra kalóriát tartalmaz és hízást eredményezhet. A ShapeWorksRT program az egészséges zsírok kis mennyiségének fogyasztását hangsúlyozza, mint amelyek természetesen fordulnak elő a húsban, halban, olajos magvakban és az alacsony zsírtartalmú tejtermékekben.
11. számú hiedelem: A garnélarák emeli a koleszterinszintet.
A garnélarákot igaztalanul vádolják! Nagyjából ugyanannyi a koleszterintartalma, mint a csirkemellnek, ezen kívül zsír- és kalóriaszegény, ugyanakkor magas az egészségre jótékony hatású omega-3 zsírsavtartalma. Ezáltal kiváló része lehet a ShapeWorks RTétrendnek.
12. számú hiedelem: A fagyasztott gyümölcsök és zöldségek nem olyan jók, mint a frissek.
Nem igaz. Valójában a friss termények, amelyeket közvetlenül a leszedésük után lefagyasztanak, több vitamint és fitonutrienst tartalmaznak, mint az érés előtt leszedett és mesterségesen érleltetett zöldségek és gyümölcsök. Tehát bátran fogyasszunk mélyhűtött zöldséget-gyümölcsöt a ShapeWorks RTétrend részeként.
2008. augusztus 1., péntek
Káposztaleves diéta
Káposzta leves
Hozzávalók:
1 kg fejeskáposzta
6 db közepes hagyma
6 db közepes sárgarépa
1 zellergumó
4 db paradicsom
2 db húsleves kocka
só fűszerek
A hozzávalókat kuktában puhára főzzük,/kb 5 liter legyen/ majd kihült állapotban összeturmixoljuk.
Hétfő: 7 dl leves,2 részre osztva melegítve esszük,ehetünk még,almát,körtét mindenféle gyümölcsöt kivéve banánt
Kedd: 7 dl leves,zöldség,délután a jutalmunk egy nagy szem krumpli sóval zsiradék nélkül savanyú káposztával
Szerda: 7 dl leves,ismét a hétfői gyümölcsök
Csütörtök: 7 dl leves,4 db banán apró kis adagokban együk, 1 liter 1,5%-os tej
Péntek: 7 dl leves,10 dkg marha,vagy baromfi soványhús párolva barna rizzsel
Szombat: 7 dl leves,bármilyen sovány meleg étel
Vasárnap. 7 dl leves,bármilyen sovány meleg étel,zöldség,gyümölcsök
Kolléganőmtől kaptam neki bevált.
Sok sikert kívánok hozzá aki kipróbálja,és hamar szeretne magszabadulni 5-7 kg-tól
2008. július 17., csütörtök
A környezetszennyezés hatása a tápanyagok minoségére
A fenti alapelvek gyakorlati alkalmazását "csupán" az az apró probléma akadályozza, hogy dédapáink ideje óta Magyarország ipari - és ezzel környezetszennyezo - ország lett, és így a fokozott környezeti ártalmak - sajnos - mindenki számára érezhetové váltak. Elég csak a levegonk, felszíni vízlelohelyeink és földalatti vízforrásaink, valamint a mutrágyaszármazékoktól és növényvédoszerektol szennyezett, csökkent tápereju szántóföldjeinkre gondolni.
Dr. MÁRAI Géza a Szent István Egyetem Környezetgazdálkodási Intézet ökológiai tanszékének tanára évtizedek óta vizsgálja, hogy a környezetszennyezés hatására, hogyan romlott talajaink minosége, és ennek következtében milyen negatív hatások érték a növényeket, állatokat és rajtuk keresztül egészségünket.
A magyar talajok legalább felében eros savasodási folyamat ment végbe. Ennek az oka többek között a savas eso, a nagyarányú mutrágyázás, a kommunális szennyezésbol, a mosóporokból származó foszfátterhelés. A növények már nem képesek elegendo ásványianyagot és nyomelemet a talajból felvenni, és így a takarmányon keresztül az állatok sem. A tápláléklánc végén pedig ott az ember, aki hiába eszik sok zöldséget, gyümölcsöt, húst, bár jóllakik , de minoségileg éhezik.
Hitelt érdemlo tanulmányokból tudjuk, hogy 1960-as évektol napjainkig az élelmiszerekben drasztikusan megváltozott a mikroelemek és vitaminok mennyisége. A karotin 50 %-al, az E-vitamin 60 %-al, a B12 vitamin pedig 90 %-al csökkent! Egy 1985-ben végzett felmérés adataival összehasonlítva, a zöldségek-gyümölcsök vitamin- és ásványianyag-tartalma mintegy hetven-nyolcvan százalékkal csökkent: A régebbi mérés szerint például egy átlagos súlyú alma C-vitamin tartalma 5 milligramm volt, most ugyanez az érték mindössze 1 milligramm. A brokkoli kalciumtartalma 100 milligrammról 35-re csökkent.
Mivel a talajból kimosódtak a talaj kalcium-, magnézium-, vas-, mangán-, és réztartalékai (1966-1990-ig a búza, a répafélék és a burgonya esetében 50%-ra csökkent a vastartalom), ebbol következik, hogy nincs a növényekben és állatokban elegendo ásványianyag.
A hazai oszteoporózis-centrumok adatai azt mutatják, hogy Észak- és Nyugat Magyarországon, az Alföld északkeleti vidékein és a Dunántúl délnyugati tájain, ahol a talaj nagyon erosen elsavanyodott, kétszer annyi a csontritkulásos beteg, mint a jobb helyzetu közép-magyarországi területeken. Szinte ugyanez érvényes a daganatos betegségek országos elofordulására, a 30 - 64 éves férfiakat vizsgálva (forrás: Konyha Magazin, 2001. szeptemberi száma).
Amennyiben rendszeresen szeretnénk a szervezetünkbe bevinni a napi ajánlott tápanyag-, ásványianyag- és nyomelem-mennyiséget (ami egyébként - a meghatározás szerint - csupán arra lenne elég, hogy éppen ne legyünk betegek; az optimális egészségi állapot biztosításához még ennél is több igényelt!), akkor a fentiek alapján az ételadagjaink mennyiségét 2-3 szorosára kellene megnövelnünk�Szivárványszínben pompázó ételek
Edd és idd magad egészségesre! - állítják a táplálkozástudomány élenjáró kutatói, a legfrissebb felfedezéseikre való hivatkozással. A közelmúltban sikerült nekik beazonosítaniuk a hétköznapi élelmiszereinkben található természetes vegyianyagok olyan széles spektrumát, amely biztos garanciát jelenthet a betegségmegelozésben. Nem csupán vitaminokról és ásványi anyagokról van szó, hanem - a legújabban szupersztárrá kikiáltott növényi-tápanyagoktól (phytonutriens) kezdve - többszázféle, furcsa elnevezésu, - a növényekben megtalálható - eddig ismeretlen kémiai alkotóanyagok egész csoportjáról.
Ha az ember elolvassa annak az ajánlott tíz legfontosabb egészségvédo élelmiszernek a listáját, amelyek fontos szerepet játszanak a táplálkozás révén megvalósított betegségmegelozésben, egészen másként fog tekinteni ezután a paradicsomra, mint korábban... (és meg fog változni az eddigi pozitív véleménye, a burgonyáról...)
Szerencsére, útmutatóként - a természet jóvoltából - rendelkezésünkre áll egy rendkívül egyszeru ARANYSZABÁLY: Azok a kémiai anyagok, amelyek nagyon hasznosak a szervezetünk számára, egyúttal a zöldségek és gyümölcsök színezoanyagai is. Nekik köszönhetoen lila színu az áfonya, zöld a spenót és narancssárga a sárgarépa.
Az optimális egészség biztosítása érdekében, a szivárvány színeinek megfelelo zöldségek és gyümölcsök együttes fogyasztását javasolják a kutatók. A tányérunkon lévo ételeknek hasonlítania kellene egy - a szivárvány minden színét tartalmazó - színes ceruzakészletre.
Visszatérünk-e dédapáink táplálkozási formáihoz?
Ezekbol az információkból már egyenesen az következne, hogy a teljes értéku táplálkozás érdekében, visszatérhetünk dédapáink táplálkozási formájához, - amelybol messzemenoen hiányoznak az iparilag feldolgozott élelmiszerek, - és a táplálékainkat amennyire csak lehet, a természetes alapú, teljes értéku, "élo" élelmiszerek közül válasszuk ki. A cukor helyett használhatjuk az évezredek óta létezo természetes édesítoszereket, azaz a mézet, friss szárított gyümölcsöket, az iparilag eloállított zsiradékok helyett a hidegen sajtolt olajokat és vajat, a fehér liszt helyett pedig a teljesörlésu lisztet.
A táplálkozás okozta civilizációs betegségek fo felelosének a fehér kenyér mellett, a cukrot tartják számon. A 99,9 %-ban szacharóz nevu diszacharid molekulából álló cukor, szintén nélkülöz mindennemu vitálanyagot, és ezen kívül közvetlenül is károsítja a szervezetet. A cukor egészségkárosító hatásai az összes iparilag eloállított cukorféleségre igazak.
Az iparilag feldolgozott élelmiszerek közé tartoznak a többlépcsos kémiai eljárás során finomított, kémiailag átalakított, vitálanyagoktól mentes olyan táplálékok is, mint a margarin és az étolaj.
A tárolás, raktározás során a modern élelmiszerek további jelentos vitálanyag csökkenést szenvednek. Ennek elkerülése érdekében nagyon gyakran egészséget károsító, eltarthatóságot fokozó, állományt, színt, ízt, stb.-t javító adalékanyagokat (E-számokkal jelölt agyagokat ) is tartalmaznak.
Új kifejezést is megtanulhattunk a "kényelmi termékek" elnevezését, amely alatt a konyhai munkát megkönnyíto, idot és pénzt megtakarító ételek készítéséhez szükséges alapanyagokat
kell érteni. Ebbe a kategóriába tartoznak a levesporok, szaftok, salátaöntetek, ételízesítok, köretek, pudingok, mártások, stb.
A gyorséttermek népszeru menüjein is többnyire az ízlelobimbóinkat kelloen kényezteto kalóriabombák között lehet válogatni.
A haszonállat-tenyésztés intenzitásának fokozása sem eredményezte automatikusan a húskészítmények minoségének javulását. Elég, ha a termelékenység növelése érdekében használt növekedésserkento hormontartalmú tápszerekre, vagy a biztonságfokozás (veszteségcsökkentés) célját szolgáló antibiotikumokra gondolunk. Ez utóbbiak, egyes állatfajtáknál ráadásul még, hízásgyorsító "mellékhatással" is rendelkeznek (antimikrobiális hozamfokozók). A biztonságos húskészítmények cimkéibol mintákat helyeztünk el egy külön oldalon.
Mindezek figyelembevételével egyáltalán nem meglepo, hogy a táplálkozás okozta civilizációs betegségek listája egyre gyarapodik�
Feldolgozott élelmiszerek és kényelmi termékek fogyókúra AVAGY civilizációs betegségek
Az elozo század elején végzett néprajzi megfigyelések egyértelmuen bizonyítják, hogy a mai betegségeink túlnyomó többsége táplálkozás okozta civilizációs betegség. Olyan betegségek, amelyek a civilizációtól és a kereskedelmi utaktól távol élo, így iparilag feldolgozott élelmiszereket nem fogyasztó népeknél nem fordultak elo.
A legutóbbi 150 év fokozott iramú iparosodása a korszeru élelmiszeripar létrejöttét és hatalmas fejlodését vonta maga után. Ennek eredményeként az iparilag fejlett országokban jelenleg már a feldolgozott élelmiszerek rendkívüli mértékben való elterjedését tapasztalhatjuk (pl. Németországban a táplálék 75%-a, az USA-ban 95%-a iparilag feldolgozott élelmiszerbol áll).
Százötven évvel ezelott a kenyér még teljesorlésu lisztbol készült, szemben a ma használatos fehérliszttel, amely csak a búzaszem maghéjától és csírakezdeményétol megfosztott keményíto részébol áll.
Gyakran hallani napjainkban az egészséges életmódra nevelés hiányáról az iskolákban. Kétség kívül, az egészségtan nem elengedhetetlenül fontos felvételi tantárgy a középiskolákban, vagy az egyetemeken és foiskolákon. Ha viszont ezt a tantárgyat nem tanulja meg a gyerek, akkor nemcsak az életminosége romlik, mert betegségekkel fog küszködni, hanem az életideje is le fog csökkenni.
Ennek jól látható bizonyítéka az, hogy Magyarországon a férfiak átlagéletkora tíz, a noké hét-nyolc évvel alacsonyabb, mint tolünk pár száz kilométerrel nyugatabbra. (Azokban az országokban élo emberek nem csupán tovább élnek mint mi, hanem hosszabb ideig maradnak egészségesek is!)
Ma már nyilvánvaló, hogy az ország gazdasági teljesítoképességének a legfontosabb meghatározója a humán eroforrás minosége. Nos, ha az egészségtelen életmód következtében egy 45 éves embert le kell százalékolni, akkor elveszítünk egy munkaerot, aki értéket termel, és kapunk egy fiatal nyugdíjast, akit el kell tartani.
Az EGÉSZSÉGRE KÁROS HATÁSOK megközelítoen 43 %-a az életmódból ered.
A többi kár genetikai eredetú (27%), környezeti ártalom (19%) és az egészségügyi ellátás hibája (11 %).
Dr Szalay Katalin előadása alapján.
Az életmódváltozásra lehet nevelni, meg lehet tanítani az embereket a betegségekhez vezeto út elkerülésére. Az elméletet sokan remekül tudják. Például, a táplálkozás területén könnyen felsorolják, hogy mik az ajánlott élelmiszerek, és melyeket lenne jobb inkább elkerülni. A gyakorlatban viszont sokkal nehezebben mennek a dolgok. a helytelen szokásaink gyakran felülkerekednek.
Napjainkban már senki sem kérdojelezi meg azt, hogy szoros összefüggés van a táplálkozásunk és az egészségi állapotunk között. A kérdés csupán az, hogy mit is értünk "optimális, vagy egészséges táplálkozás" alatt?
A táplálkozás legyen egészséges, sot egészségmegorzo (megelozo) és gyógyítson is!
Mára már a táplálkozástudomány elfogadta, és az orvostudomány is kezdi tudomásul venni: az élelmiszereknek - amellett, hogy építoanyagot és energiaforrást biztosítanak a szervezet számára, illetve elfogyasztásuk örömet okoz - van egy harmadik, legalább ilyen fontos funkciójuk is. A táplálkozás legyen egészséges, sot egészségmegorzo és gyógyítson is, ha úgy adódik. A gyógyászat és az "evészet" egyre közelebb kerül egymáshoz. Nem véletlen, hogy az USA-ban közös hatóság - az FDA (Élelmiszer- és Gyógyszer Ellenorzési Hivatal) - felügyeli a két rokonszakmát.
Nincs már messze az ido, amikor a fejlett világ polgárai személyi számítógépükön, bonyolult programok segítségével állítják össze életkorukat, súlyukat, egészségi állapotukat, öröklött tulajdonságaikat és allergiáikat figyelembe vevo étrendjüket. Egyre több emberrol derül ki, hogy számára bizonyos ételek méregként hatnak (pl. hazánkban évente 1000-rel no a lisztérzékenyek száma).
Az utóbbi években egy új fogalommal, a kockázatelemzéssel is megismerkedhettek a táplálkozástudomány muveloi. Az étkezés mindennapi kockázat: amit elfogyasztunk szennyezett is lehet. elofordulhat, hogy nem tartalmazza a számunkra életbevágóan fontos tápanyagokat.
Mielott nekilátnánk egy csábító - az ízlelobimbóinkat bármennyire is csiklandozó - ételkülönlegesség elfogyasztásához, elgondolkozhatunk azon is, hogy rendelkezünk-e megfeleloen hatékony eszközökkel, az áhított étellel magunkba bevitt szennyezodések eltávolítására?
10 módszer, hogy könnyebb legyél
Ha csupán 100 kalóriával többet eszel naponta a kelleténél, akkor egy év alatt 5 kilót hízol, ha azonban 100 kalóriával kevesebbet eszel annál, amennyi a súlyod megtartásához kellene, akkor 5 kilót fogysz. Soha nem késő megtenni az első lépéseket a vékonyabb, egészségesebb éned felé.
Minden nap szánj pár percet arra, hogy leírd, mit ettél és mikor, és hogyan érezted magad utána. Vizsgáld meg, amit írtál! Túl sokat ettél este? Minden délután nasiztál? Készülj fel a sikerre: tervezz magadnak egészséges nasikat, és tudd, mi az, amit eszel.
Sétálj egyet
Sok időt spórolhatsz, ha az ebédedet beviszed a munkahelyedre, és nem kell elmenned valahova ebédelni. Ebédelj meg, aztán sétálj egyet az épület körül.
Mennyire vagy éhes?
Figyelj oda arra, hogy mennyire vagy éhes. Azért eszel, mert éhes vagy? Igyál egy pohár vizet lassan, és várj 10 percig. A nem valódi éhség addigra elmúlik.
Kicsit és gyakran
Ha éhes vagy, de még nem jött el a következő étkezés ideje, vegyél el egy kicsit a következő étkezésedből (például tejet vagy gyümölcsöt), és edd meg nasinak. Ha keveset és gyakran eszel, akkor elkerülheted az éhséget és a túlevést, és felpörgeted az anyagcserédet.
Beszélj magadhoz
Írj bátorító szavakat („Meg fogom csinálni”, „Érek ennyit”, „Egyszerre csak egy napra koncentrálok”), és a kártyát tartsd magadnál. Reggel, és napközben is többször olvasd fel hangosan. Ízlelgesd a szavakat, és sikerrel fogsz járni.
A tudás hatalom
Olvasd el a csomagolt élelmiszereket borítóján lévő információkat. Számold ki, hogy egy adag étel mekkora, és máris értelmesebbnek fognak tűnni a számok.
Nincs jó vagy rossz
Nincsenek jó vagy rossz ételek. Mindenféle ételt be lehet illeszteni az egészséges étrendbe, de nem mindegy, hogy mekkora adagot és milyen gyakran eszel. Nem kell megfosztanod magad semmitől: nyugodtan egyél egy kis adag egészségtelennek titulált ételt, a többi étkezésed pedig legyen magas rosttartalmú és alacsony zsír- és kalóriatartalmú.
Mozogj valakivel
A sétálás és a futás sokkal jobb, ha nem vagy egyedül: motiválni és támogatni fogjátok egymást. Ha egyik barátod sem ér rá éppen, a rádió vagy a kedvenc CD-d is jó lesz.
Légy erős
Építs magadnak könnyű izomzatot. A könnyű súlyzózás izmot épít, és az izmok aktívabban részt vesznek az anyagcserében, mint a zsírszövet.
Ne légy túl szigorú magaddal
Elérhető célokat tűzz ki, és ne feledd, hogy nincs „ideális” súly. Az egészséges súly az, amikor jól érzed magad a bőrödben, tetszel magadnak, kényelmesen érzed magad a ruháidban, és nincsenek egészségügyi problémáid a túlsúly miatt.
2008. június 17., kedd
Diéta a narancsbőr ellen
Ha neked is cellulitiszes a bőröd, akkor nem vagy egyedül: a világ női népességének a 90%-a szenved ettől, habár a narancsbőr a kaukázusi nőknél a leggyakoribb. A narancsbőr ráadásul nem tesz különbséget vékony és kövér, gazdag és szegény nők között – még a hírességek sem menekülhetnek előle!
Mi a narancsbőr?
A narancsbőr csupán normális zsírszövet, azonban idővel a bőrt az izmokkal összekötő rostok rövidebbek és vastagabbak lesznek, és ezáltal a bőr hepehupássá válik. A szépségipar persze azonnal reagált erre a problémára, és ma már ezernyi krémet és pirulát lehet kapni a narancsbőr megszüntetésére. Azonban van egy sokkal olcsóbb és egyszerűbb módja is a narancsbőr leküzdésének.
A diéta
Nem az a megoldás, ha megfosztod magad az ételtől, hanem az, ha a megfelelő ételeket eszed, rengeteg vizet iszol, és rendszeresen mozogsz. Meglátod, hosszú távon ezerszeresen meg fogja érni!
A chipset, sütit, csokit és társaikat persze jobb, ha elfelejted a diéta során. Persze a narancsbőr a vékony nőket ugyanúgy nem kíméli, mint a kövérebbeket, de minél több a zsírszövet, a probléma annál rosszabb lesz. A nagyon szélsőséges diétákkal is vigyázz, mert a gyors súlyvesztés nem a zsírszövetből történik, hanem az izmokból, vagyis a hepehupák csak még rosszabbá és láthatóbbá válnak majd. A megoldás tehát a kiegyensúlyozott étrend.
Amiket enned kell
Egyél sok rostmentes ételt: babot, lencsét, gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű kenyeret és tésztát, barna rizst; sovány húst (csirkét, pulykát); valamint grillezett és főtt halat. Alacsony zsírtartalmú tejet és joghurtot is ehetsz bizonyos mértékig, valamint egészséges zsírokat tartalmazó ételeket: tökmagot, napraforgómagot és mindenféle magvakat. Az egyszerűség kedvéért olyan ételeket egyél, amik a lehető legtermészetesebbek, vagyis a gyorséttermeket nagy ívben kerüld el.
Amiket nem szabad enned
Kerüld a finomított élelmiszereket (fehér cukor, fehér kenyér, fehér rizs, fehér tészta), a zsíros húsokat és a süteményeket. Az ilyen ételek nem segítenek a felesleges víz eltávolításában, és ezáltal akadályozzák a méreganyagok kiürülését a szervezetből.
Testmozgás
Kezdj el mozogni, és a tested nagyon hálás lesz ezért neked, és szépen elégeti majd a felesleges zsírpárnákat. A gyaloglás, a biciklizés, és mindenfajta kardiómozgás jó választás, emellett azonban az izmaiddal is kell foglalkoznod. Hetente legalább háromszor dolgoztasd meg az izmaidat, és közben arra is ügyelj, hogy olyan gyakorlatokat végezz, amelyek egyszerre több izomcsoportot is megmozgatnak.
Narancsbőrtípusok és eltüntetésük
0. típus: Szőlő-bőr
Ha feneked és combod bőre fekve és állva is sima, sőt még összecsípve is olyan feszes mint a szőlőé, akkor te azon szerencsés 5 %-ba tartozol akinek nincs narancsbőre. Ennek oka lehet a sportolás vagy csupán a genetika. Legvalószínűbb, hogy tudatosan táplálkozol, így nem halmozódik fel zsír ezeken a területeken, jó az anyagcseréd, és a méreganyagokat is kerülöd! A feszes idomokért folytasd a sportot, és ne fogyókúrázz feleslegesen!
Hatásos segítőtárs: víz, víz, víz
Ha folyamatosan sportolsz, akkor az izzadással nagyobb mennyiségű vizet vesztesz mint átlagosan. Ezért a napi 3 liter ásványvíz, ami tartalmazz az izzadás során elvesztett ásványi anyagokat, segít neked abban, hogy elkerüld a narancsbőrt!
1. típus: Paradicsom-bőr
Ebbe a típusba tartozó nők sokszor esnek kétségbe: mivel alapvetően vékonyak, meglepődnek, ha a göröngyök mégis megjelennek, bár csak mikroszkóppal nézve vagy összecsípve látszódnak. A narancsbőr alapvetően egy női hormon, az ösztrogén okozza, ez szinte normális. Ha eddig a 0. típusba tartoztál, akkor gondold át, hogy miben változott életviteled. Úgy érheted el újra a tökéletes feszességet, ha naponta megiszol egy csésze zöld teát, zuhanyzás után feszesítő testápolót, nem szükséges még a narancsbőr elleni krém, használsz, és változtass olyan apróságokon például, hogy nem használsz liftet, és lépcsőzöl!
Hatásos segítőtársak: pakolások
A narancsbőr ellen ebben a fázisában hatásos lehet 1 pohár joghurtból, mézből, és 1 citrom facsart levéből álló pakolás, amit felkenés után 20 percig kell száradni hatni. Mindhárom összetevőnek feszesítő hatása van. Kíváló méregtelenítő és feszesítő a holt tengeri iszapból készült pakolás is!
2. típus: Avokádó-bőr
Ha a narancsbőr már fekve, esetleg fehér, passzos nadrágban is látható, akkor komoly lépéseket kell tenned a babapopsi simaságú bőrért. Elsősorban a táplálkozásodat kell átalakítanod, például, hogy minden nap egyik főétkezésedhez salátát választasz. Segítségedre lehet, ha mindennap megiszol egy csésze méregtelenítő teakeveréket vagy zöld teát. Egy időre le kell mondanod a péksüteményekről, sült krumpliról és tartósítószereket nagymennyiségben tartalmazó élelmiszerekről is. Napi két és fél liter ásványvíz neked kötelező! A biztos győzelem érdekében vásárolj narancsbőr elleni krémet! Egy hónap alatt biztosan vissza lépsz egy fázist!
Hatásos segítőtárs: radírozás
Használj zuhanyzáskor luffaszivacsot! Ez azért hasznosabb, mint a hagyományos mosdószivacs, mert rostjai erősebben masszíroznak! Hetente egyszer durva szemű, tengeri sóval dörzsöld be az érintett területeket, majd mosd le hideg vízzel!
3. típus: Brokkoli-bőr
Vékony anyagú nadrágban is látható bőrelváltozás, a testkontúrt is torzítja. Ha narancsbőröd szembetűnő, akkor valószínűleg, több mint 5 kiló súlyfelesleged van, vagy az étkezésed nagyon egészségtelen. Lehet, hogy a genetika volt hozzád bőkezű a csipőkörnyéki zsír és rossz anyagcsere ügyében. Egyél minél több C-vitaminban gazdag zöldséget, gyümölcsöt, mint a brokkoli, narancs, és citrom, a már említett két liter folyadék is segít a méregtelenítésben. Legalább minden másnap mozogj: variáld az aerob mozgásokat és a célzott feladatokat. Például 5 perc ugráló kötelezés után végezz széles terpeszben guggolásokat!
Hatásos segítőtárs: fol-pack
Ez a típusú narancsbőr megkívánja a professzionális krémeket, amiknek hatását otthon úgy turbózhatod fel, ha krémezés után erősen körbetekered a combodat fol-packal és jól betakarózol. Ha gyors eredményt szeretnél elérni, akkor válassz a kozmetikai szalonok kezelései közül!
Saját tapasztalatomat tudom veled megosztani a narancsbőrrel kapcsolatban.
Meggyőződésem hogy a Herbalife termékek nagyban befolyásolták, az hogy a narancsbőr problémám 80/-%-ban elmúlt.
Amikor elkezdtem fogyasztani a turmixport lányegében a fogyókúra miatt, kezdtem el.
Nyilván, az hogy lefogytam 5-kg-ot is szerepet játszik, de lényegében az igazi változást a fogyókúra alatt betartott étrend hozta meg.
Én azelőtt nagyon egészségtelenül táplálkoztam és nagyon kevés folyadékot, ittam, ezen is sikerült változtatnom.
A zsíros, és cukros ételeket szinte teljesen kizártam az étrendemből.
Miután elértem a kívánt súlyomat, a narancsbőrre is jobban koncentráltam, már korábban is kipróbáltam különböző krémeket, ami semmi eredményt nem hozott de, nem is gondolhatjuk komolyan, hogy ha ilyen jelegű problémákat csak külsőleg kezelünk a megoldáshoz, vezethet.
Mivel a Herbalife fogyókúrás programja működött, elkezdtem fogyasztani a zsírégető tablettát, a teát méregtelenítésre és a testkontúr krémet, a turmixot természetesen naponta egyszer reggelire továbbra is fogyasztottam.
Ennek lényegében 4-honap után az lett az eredménye, hogy a kritikus helyen a zsírcsomók alig voltak tapinthatóak mára már alig lehet látni az egykori cellulitiszt rajtam.
Összegezve tehát a megfelelő étrend a kellő mennyiségű, minőségű folyadék a megfelelő táplálék-kiegészítő, az én esetemben a Herbalife termékek, meghozzák a várt eredményt.
A mozgás is nagyon fontos, én a lépcsőző gépet használom, hetente kétszer egy órát.
Ha kérdésed van a témával kapcsolatban, szivesen segítek.
2008. május 17., szombat
O P T I M Á L I S Tá p l á l k o z á s
valósíthatjuk meg?
A szervezet egészséges állapota sokak - téves felfogása - szerint azt jelenti, hogy nem vagyunk betegek.
A valóság viszont az, hogy a szervezetünk még nem beteg, és az optimálisan muködo állapotai közötti különbséget akár "zongorázni is lehetne", annyira eltéroen más élettani jelenségekrol van szó.
A jó egészség megorzése nem csak a "rossz ételfajták" elkerülésével biztosítható. Állandó és tudatos erofeszítéssel érhetjük csak el azt, hogy kiválasszuk magunknak azokat a táplálékainkat, amelyek elfogyasztásával biztosíthatjuk a jó eronlétünket, és a megfelelo közérzetünket.
Tizenkét évvel ezelott legfeljebb 5000 önmagában is fogyasztható élelmiszert kínáltak a hazai üzletekben , ma viszont már több mint 50 ezerbol is választhatunk. Ez azt jelenti, hogy ha 100 évig élünk, akár mindennap más étel kerülhet az asztalunkra, és még így sem érnénk a kínálat végére.
A mindennapi betevore vonatkozó "társadalmi tudás" viszont nem tart lépést az élelmiszeripar fejlodésével, az étkezés - vagy inkább az ételek - egészségi kockázatai miatt mindinkább aggódhatunk.
Mit együnk, hogy ne kelljen félnünk? - ez a kérdés, ami egyre gyakrabban foglalkoztatja napjainkban az embereket.
Mivel a hetvenes években még a rendelkezésre álló fehérjemennyiség megsokszorozása volt a táplálkozástudomány központi feladata (mindenki fogyasszon minél több fehérjét, attól leszünk erosek és egészségesek - "fehérjedús baromfihús" -, ez volt a jelszó), joggal nevezhetjük ezt az idoszakot a fehérje évtizedének. A 2000-es évek elejére viszont egyértelmuen kulcsszereplokké váltak a mikrotápanyagok.